נפגעי תאונות דרכים

במהלך שנת 2017 נהרגו בישראל 362 איש בתאונות דרכים. אם הנתון הקשה הזה של כמעט הרוג ליום מזעזע אתכם כדאי שתיקחו בחשבון שמדובר רק בקצה הקרחון, כי בכל שנה נפגעים בישראל אלפי אנשים בתאונות דרכים. למרבה המזל רובם ישרדו את הפגיעה הראשונית, למרבה הצער בעקבות התאונה רבים מהם יסבלו מנזק ישיר ועקיף למשך כל חייהם.

במקרה של נפגעי תאונות דרכים קשה לדבר על 'צד חיובי', אבל אחרי שזה נאמר העובדה היא שהמחוקק התייחס לתאונת דרכים כאל מקרה פרטי, וכבר ב-1975 נחקק חוק הנוגע ספציפית לנפגעי תאונות דרכים, והוקם מנגנון שלם שמוודא שכל נפגע הזכאי לפיצוי, יקבל אותו. כך באופן פרדוקסלי, ביחס לתאונות ופגיעות אחרות, מצבם של נפגעי תאונות הדרכים (לפחות בזירה המשפטית ומבחינת 'הזכויות') טוב מזה של נפגעי תאונות אחרות, או של בעלי נכות עקב בעיה רפואית כזו או אחרת.

בשונה מפגיעות אחרות, חלק מהמנגנון שנועד להבטיח פיצוי לנפגעי תאונות כולל מארג ביטוחי שמכסה כל נפגע תאונות דרכים בכל סיטואציה. בנדבך הראשון כל רכב חייב להיות מבוטח ב-'ביטוח חובה'. 'ביטוח חובה' מכסה כל פגיעה רפואית (גופנית או נפשית) שנגרמת כתוצאה מתאונת דרכים של המעורבים בה. כידוע, יש מקרים שבהם נהגים יתרשלו וינהגו ללא 'ביטוח חובה' בתוקף, יש גם מקרים של תאונות פגע וברח. המחוקק נתן דעתו גם לסיטואציה הזו ויצר שכבת ביטחון בדמות קרן בשם 'קרנית' שתפצה את מי שנפגע ואין לו כתובת ישירה לתביעה.

לא משנה מי אשם
המשמעות היא שכל מי שנפגע מתאונת דרכים ויכול להוכיח את זה יזכה בפיצוי. המחוקק ניתק לחלוטין את סוגיית האשמה והאחריות מסוגיית הפיצוי בגין הפגיעה הרפואית. לצורך העניין אדם יכול לנהוג שיכור, ללא ביטוח וללא רישיון נהיגה תקף, להתהפך עם הרכב ולשבור את המפרקת. הוא יקבל פיצוי מלא ללא קשר לאחריותו הפלילית.

אגב, ללא קשר לפיצוי הוא יישפט וייענש בחומרה בשל המשמעות הפלילית של מעשיו – אבל, כאמור, זה ישפיע על הפיצוי בגין הפגיעה.

הבעיות מתחילות דווקא בפגיעות הקטנות בתאונות שלא מתועדות – עצירת פתאום שבגינה נגרמה פציעת 'ויפלאש', או הולך רגל שספג 'מכה יבשה' ממכונית שיצאה מחניה והחליט לא לעשות מזה עניין. טבען של פגיעות כאלה שהן צצות בהמשך, וללא 'תיעוד' (רפואי ומשטרתי) קשה מאוד לבסס תביעה. לכן, בכל מקרה של פגיעה או חשש לפגיעה בתאונה, חשוב לפנות לחדר מיון ולתעד את האירוע.
 

מאמרים:


טלפון
072-33-80-619
דוא"ל
כתובת
רחוב דוד בן גוריון 32, רמת גן
*** חנייה חינם בבניין ***

דביר - לוין
משרד עורכי דין ומגשרים
דיני נזיקין וביטוח
לייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות
חייגו 072-33-80-619
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם
דביר - לוין משרד עורכי דין ומגשרים - דיני נזיקין וביטוח
לייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות חייגו 072-33-80-619 או מלאו פרטיכם בטופס ונחזור בהקדם
 
 

טלפון
072-33-80-619
כתובת
רחוב דוד בן גוריון 32, רמת גן
*** חנייה חינם בבניין ***