פגיעה באוטונומיה

פגיעה באוטונומיה של הפרט
בתביעות רשלנות רפואית עולה לרוב השאלה, האם הרופא או בית החולים פגעו באוטונומיה של המטופל/החולה.

המקרים הקלאסיים נוגעים לאותם חולים/מטופלים, אשר בדיעבד מתברר להם, כי ההליך הרפואי שבוצע היה ללא הסכמתם בכלל או שלא תאם את ההסבר שקיבלו מן הרופא קודם לביצוע ההליך הרפואי (בין אם מדובר בניתוח ובין אם מדובר בכל טיפול/הליך רפואי אחר).

גם אם יתברר לאותו חולה, כי ההליך הרפואי שבוצע בפועל לא גרם לו לנזק גוף, עדיין אין בכך כדי להצדיק את התנהלות הרופא, שכן הלכה למעשה החולה לא ידע או לא נתן הסכמתו לביצוע ההליך הרפואי.

במקרים מעין אלה, הפגיעה באוטונומיה של החולה/המטופל באה לידי ביטוי בשלילת זכותו ויכולתו של החולה/המטופל לקבל את מלוא המידע וההסברים ביחס להליך הרפואי שבכוונת הרופא לבצע, ולאור ההסבר והמידע להגיע לכלל החלטה ביחס להליך הרפואי.

לחולה/המטופל הזכות הבסיסית לקבל מידע והסברים, כך שהסכמתו תהא הסכמה מרצון ומדעת.

כך למשל, כאשר מתברר, לאחר מעשה, כי החולה/המטופל חתם על "טופס הסכמה" (הטופס שכל מועמד לניתוח מחויב לחתום עליו קודם לניתוח)  לאחר שקיבל מידע והסברים מהרופא המנתח, אולם בסופו יום בוצע הליך אחר ושונה מההליך לגביו הסכים המטופל, כי אז מדובר בפגיעה באוטונומיה של המטופל.

העובדה כי בוצע הליך רפואי ללא הסכמה מפורשת, רצונית ומדעת, היא שמקנה לחולה/המטופל את הזכות לטעון לפגיעה באוטונומיה ולעתור לפיצוי.

כאמור, המקרים השכיחים של פגיעה באוטונומיה של הפרט הם בתביעות רשלנות רפואית, אולם בשנים האחרונות נדונו בבתי המשפט מקרים של פגיעה באוטונומיה של הפרט גם בתביעות ייצוגיות בתחומי צרכנות, בתביעות של תאונות עבודה (במקרים בהם המעביד לא הסביר לעובד את מלוא הסיכונים הכרוכים בביצוע העבודה, את הסיכונים הכרוכים בחשיפה לחומרים מסוכנים וכו') וכן מקרים של פגיעה בכבוד המת או כבוד משפחתו של הנפטר (תביעות נגד המכון הפתולוגי).

בעבר הפיצוי בגין פגיעה באוטונומיה של הפרט היה בעיקרו "סמלי". כיום המגמה השתנתה, ולא אחת נפסקים בבתי המשפט פיצויים בעשרות אלפי ₪ ואף מעבר לכך, וזאת כאמור אך בגין הפגיעה באוטונומיה של הפרט (ולא בגין נזק פיסי/גופני).

כאשר מחליטים לתבוע בגין פגיעה באוטונומיה של הפרט, רצוי ואף חיוני לפנות לעורך דין רשלנות רפואית המתמחה בנזקי גוף, שכן בתביעת הרשלנות הרפואית יש לטעון מפורשות לפגיעה באוטונומיה של הפרט ואף לנקוב בסכום הפיצוי המבוקש.

סגירת תפריט
צוות משרד עורכי דין דביר לוין
לייעוץ ללא התחייבות השאירו
פרטים ונחזור בהקדם:
התחל שיחה
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן