נזקי גוף

'נזקי גוף' הוא מונח משפטי שמתייחס לפגיעה (עקב תאונה או מחלה) בגינה ניתן לתבוע פיצויים. חשוב להבין שפעמים רבות מה שיקבע את הזכאות לפיצוי וישפיע על התוצאה הסופית של התביעה הם הרקע והקונטקסט של הפגיעה. המערכת המשפטית מבחינה בין כמה סוגים של נזקי גוף בהתאם לחקיקה הנוגעת אליהם:

נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים
כל נפגע תאונת דרכים שסובל מנזקי גוף זכאי לפיצוי בלי קשר למידת אחריותו בתאונה. במקרה של נזקי גוף עקב תאונת דרכים התביעה תתבסס על 'חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים' והגוף הנתבע יהיה כמעט תמיד חברת הביטוח.

נזקי גוף עקב תאונת עבודה
במקרה של תאונת עבודה יש כמה משתנים שישפיעו על אופי התביעה ובראשם השאלה של 'אובדן כושר עבודה'. מלבד הוכחת הנזק נקודה קריטית נוספת שעשויה להשפיע על תוצאת התביעה היא אם התאונה נגרמה עקב 'רשלנות המעסיק'.

תאונות במרחב הציבורי
חלק גדול מהתאונות בגינן נפסקים נזקי גוף מתרחשות במרחבים ציבוריים כמו רחובות, גנים, קניונים, בריכות שחייה, מסעדות ועוד. תאונות כאלה יכולות להיות אירועים יחסית טריוויאליים כמו נפילה שנובעת מהחלקה על משטח רטוב, ועשויים להיות אירועים חמורים יותר כמו טביעה בבריכה או פגיעה מעצם כבד. השאלות המרכזיות (אחרי הערכת הפגיעה ונזקי הגוף) היא מי אחראי (המועצה המקומית? בעלי המסעדה? מפעילי הבריכה?) ואם התאונה נגרמה בשל רשלנות שהפגין האחראי.

מצב בטחוני או פיגוע טרור
לצערנו במדינת ישראל אנו פוגשים לא מעט אנשים שנפגעים עקב המצב הביטחוני. כשמדובר בחיילים שנפגעים עקב שירותם הצבאי הגוף האחראי הוא משרד הביטחון ובחינת זכויותיהם נעשית על פי 'חוק הנכים'. במקרה של אזרחים שנפגעו באירוע טרור התביעה תתבצע אל מול המוסד לביטוח לאומי בהתאם ל'חוק נפגעי פעילות איבה'.

רשלנות רפואית
אחד מסוגי הפגיעה שהכי קשה להוכיח זו 'רשלנות רפואית'. הליכים רפואיים רבים כוללים בתוכם סיכון מובנה ולכן, הוכחה של רשלנות רפואית (וקבלת פיצויים בעקבותיה), עשויה להיות מסובכת.

פגיעה בתלמידים
במקרה ותלמיד נפגע בתחום בית הספר או במהלך פעילות במסגרת בית הספר (כמו למשל טיול שנתי), הגוף הנתבע יהיה  משרד החינוך.
 

מאמרים:


טלפון
072-33-80-619
דוא"ל
כתובת
רחוב דוד בן גוריון 32, רמת גן
*** חנייה חינם בבניין ***

דביר - לוין
משרד עורכי דין ומגשרים
דיני נזיקין וביטוח
לייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות
חייגו 072-33-80-619
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור בהקדם
דביר - לוין משרד עורכי דין ומגשרים - דיני נזיקין וביטוח
לייעוץ ראשוני חינם ללא התחייבות חייגו 072-33-80-619 או מלאו פרטיכם בטופס ונחזור בהקדם
 
 

טלפון
072-33-80-619
כתובת
רחוב דוד בן גוריון 32, רמת גן
*** חנייה חינם בבניין ***